Müzik Tarihinin En Büyük Satışı: Queen’in Kataloğu 1 Milyar Sterline Sony Music’e Satıldı

Müzik Tarihinin En Büyük Satışı: Queen’in Kataloğu 1 Milyar Sterline Sony Music’e Satıldı
  • 0
  • 26
  • 24 Haziran 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Queen’in bütün parçalarının yer aldığı katalog, 1 milyar sterlin karşılığında Sony Music tarafından satın alındı. Bu anlaşma, müzik tarihindeki halka açık en büyük satış olarak kayıtlara geçti.

Queen Müzik Kataloğu Sony Music Satışı
Queen’in parçaları müzik tarihine geçen rekor bir fiyat üzerinden Sony Music’e satıldı. Freddie Mercury’nin solisti olduğu ünlü İngiliz rock grubunun kataloğu, 1 milyar sterlin (yaklaşık 41,5 milyar TL) karşılığında el değiştirdi.

Sony Music, yapılan dev anlaşma kapsamında grubun canlı performansları dışında isim ve imaj haklarının çoğuna sahip olacak.

Variety’nin haberine göre Sony MusicQueen’in müzik kataloğu ve diğer hakları için gruba 1 milyar sterlin ödeyecek. Kaynak, Sony’nin elinde bulundurmayacağı tek hakların canlı performanslar olduğunu, çünkü gitarist Brian May ve davulcu Roger Taylor’un hâlâ grup adı altında turneye çıktığını bildiriyor. Uzun süredir gündemde olan anlaşmanın birkaç hafta içerisinde tamamlanacağı tahmin ediliyor.

Queen Müzik Kataloğu Sony Music

2018 yılında Oscar’a layık görülen Bryan Singer imzalı Bohemian Rhapsody filmi, grubun Bohemian Rhapsody, We Will Rock You, We Are the Champions ve Somebody to Love gibi parçalarının değerini artırmıştı.

Queen’in Bazı Hakları Hâlâ Disney’de

Hits Daily Double’a göre Disney Queen’in kataloğunu 1990 yılında 10 milyon dolara lisanslamıştı. Disney, 2000’lerde  grubun Kuzey Amerika’daki müzik haklarını bilinmeyen bir fiyata satın aldı ve bu hakları elinde tutmayı sürdürecek. Ancak grup üyelerinin sahip olduğu mevcut telif hakları artık Sony’ye geçecek. Dağıtım hakları, parçaların satıldığı ülkeye bağlı olarak gelecek birkaç yıl içinde Universal’dan Sony’ye geçecek. Öte yandan Disney’in de bazı hakları elinde bulundurması nedeniyle Universal Kuzey Amerika’daki dağıtıma devam edebilecek.

Anlaşmadaki dikkat çeken bir diğer detay ise Sony Music’in Queen’in adı ve imaj hakları üzerinde de söz sahibi olması oldu. Bu Sony’nin müzikal yapımlarında Queen parçaları kullanabileceği ya da çeşitli reklamlarda Queen parçalarıyla tanıtım yapabileceği anlamına da geliyor.

Queen Müzik Kataloğu Sony Music Satış

Forbes’un aktardığına göre anlaşma sonuçlanırsa bu bir müzik grubu kataloğunun kamuya açık bilinen en büyük satışı olacak. Son olarak Bruce Springsteen, 2021’de yayın kataloğunu Sony’ye 500 milyon karşılığında satmıştı. Bob Dylan 2022’de haklarını yine Sony’ye 300 milyon doların üzerinde bir anlaşmayla devretmişti. Geçen şubat ayında Sony’nin Michael Jackson’ın kataloğuna ortak olmak için 600 milyon doları gözden çıkardığına dair haberle çıktı. Ancak bu anlaşmaya dair henüz resmi bir gelişme yaşanmadı.

Queen’in hakları için birçok teklif yapıldı. Ancak yarıştaki diğer firmalar, fiyat 900 milyon doları aştığında geri çekildi.

Kaynak: Rolling Stone

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir