Oscar Ödülleri: Oppenheimer En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 13 dalda aday gösterildi

Oscar Ödülleri: Oppenheimer En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 13 dalda aday gösterildi
  • 0
  • 12
  • 24 Ocak 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

2024 Oscar Ödülleri’ne aday gösterilen filmler bugün açıklandı. Geçen yıl gişelere damga vuran Oppenheimer, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 13 dalda aday gösterildi.

Barbie filminin yönetmeni Greta Gerwig ve başrol oyuncusu Margot Robbie ise en iyi yönetmen ve oyuncu dallarında aday gösterilmedi.

Filmde Ken’i canlandıran ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne aday gösterilen Ryan Gosling ise Gerwig ve Robbie’nin aday gösterilmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söyledi:

“Barbie olmadan Ken olmaz, Greta Gerwig ve Margot Robbie olmadan da Barbie filmi olmaz.”

Aday listeleri şu şekilde:

En İyi Film:

  • American Fiction
  • Anatomy of a Fall
  • Barbie
  • The Holdovers
  • Killers of the Flower Moon
  • Maestro
  • Oppenheimer
  • Past Lives
  • Poor Things
  • The Zone of Interest

En İyi Kadın Oyuncu:

  • Annette Bening – Nyad
  • Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon
  • Sandra Hüller – Anatomy of a Fall
  • Carey Mulligan – Maestro
  • Emma Stone – Poor Things

En İyi Erkek Oyuncu:

  • Bradley Cooper – Maestro
  • Colman Domingo – Rustin
  • Paul Giamatti – The Holdovers
  • Cillian Murphy – Oppenheimer
  • Jeffrey Wright – American Fiction

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

  • Emily Blunt — “Oppenheimer”
  • Danielle Brooks — “The Color Purple”
  • America Ferrera – “Barbie”
  • Jodie Foster — “Nyad”
  • Da’Vine Joy Randolph — “The Holdovers”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

  • Sterling K. Brown — “American Fiction”
  • Robert DeNiro – “Killers of the Flower Moon”
  • Robert Downey Jr. — “Oppenheimer”
  • Ryan Gosling — “Barbie”
  • Mark Ruffalo — “Poor Things”

En İyi Yönetmen:

  • Justine Triet — “Anatomy of a Fall”
  • Martin Scorsese — “Killers of the Flower Moon”
  • Christopher Nolan — “Oppenheimer”
  • Yorgos Lanthimos — “Poor Things”
  • Jonathan Glazer — “The Zone of Interest”

    En İyi Özgün Şarkı:

    • The Fire Inside – Flamin’ Hot
    • I’m Just Ken – Barbie
    • It Never Went Away – “American Symphony”
    • Wahzhazhe (A Song For My People) – Killers of the Flower Moon
    • What Was I Made For? – Barbie

    En İyi Özgün Müzik:

    • American Fiction
    • Indiana Jones and the Dial of Destiny
    • Killers of the Flower Moon
    • Oppenheimer
    • Poor Things

    En İyi Ses Kurgusu:

    • “The Creator”
    • “Maestro”
    • “Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”
    • “Oppenheimer”
    • “The Zone of Interest”

    En İyi Kostüm Tasarımı:

    • “Barbie”
    • “Killers of the Flower Moon”
    • “Napoleon”
    • “Oppenheimer”
    • “Poor Things”

    En İyi Uyarlama Senaryo:

    • American Fiction
    • Barbie
    • Oppenheimer
    • Poor Things
    • The Zone of Interest

    En İyi Özgün Senaryo:

    • Anatomy of a Fall
    • The Holdovers
    • Maestro
    • May December
    • Past Lives

    Yabancı Dilde En İyi Film:

    • “Io Capitano” (İtalya)
    • “Perfect Days” (Japonya)
    • “Society of the Snow” (İspanya)
    • “The Teachers’ Lounge” (Almanya)
    • “The Zone of Interest” (İngiltere)

      En İyi Kısa Animasyon:

      • “Letter to a Pig”
      • “Ninety-Five Senses”
      • Our Uniform
      • Pachyderme
      • “War is Over! Inspired by the Music of John & Yoko”

      En İyi Kısa Film:

      • The After
      • Invincible
      • Night of Fortune
      • Red, White and Blue
      • The Wonderful Story of Henry Sugar

      En İyi Kısa Belgesel:

      • “The ABCs of Book Banning,” Sheila Nevins and Trish Adlesic
      • “The Barber of Little Rock,” John Hoffman and Christine Turner
      • “Island in Between,” S. Leo Chiang and Jean Tsien
      • “The Last Repair Shop,” Ben Proudfoot and Kris Bowers
      • “Nǎi Nai & Wài Pó,” Sean Wang and Sam Davis

        En İyi Belgesel:

        • “Bobi Wine: The People’s President,” Moses Bwayo, Christopher Sharp and John Battsek
        • “The Eternal Memory”
        • “Four Daughters,” Kaouther Ben Hania and Nadim Cheikhrouha
        • “To Kill a Tiger,” Nisha Pahuja, Cornelia Principe and David Oppenheim
        • “20 Days in Mariupol,” Mstyslav Chernov, Michelle Mizner and Raney Aronson-Rath

        En İyi Animasyon:

        • “The Boy and the Heron” Hayao Miyazaki and Toshio Suzuki
        • “Elemental,” Peter Sohn and Denise Ream
        • “Nimona,” Nick Bruno, Troy Quane, Karen Ryan and Julie Zackary
        • “Robot Dreams,” Pablo Berger, Ibon Cormenzana, Ignasi Estapé and Sandra Tapia Díaz
        • “Spider-Man: Across the Spider-Verse,” Kemp Powers, Justin K. Thompson, Phil Lord, Christopher Miller and Amy Pascal

        En İyi Görsel Efekt:

        • The Creator
        • Godzilla Minus One
        • Guardians of the Galaxy: Vol. 3
        • “Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”
        • Napoleon

        En İyi Sinematografi:

        • “El Conde” – Edward Lachman
        • “Killers of the Flower Moon” – Rodrigo Prieto
        • “Maestro” – Matthew Libatique
        • “Oppenheimer” – Hoyte van Hoytema
        • “Poor Things” – Robbie Ryan

        En İyi Film Kurgusu:

        • “Anatomy of a Fall” – Laurent Sénéchal
        • “The Holdovers” – Kevin Tent
        • “Killers of the Flower Moon” – Thelma Schoonmaker
        • “Oppenheimer” – Jennifer Lame
        • “Poor Things” – Yorgos Mavropsaridis

        En İyi Prodüksiyon Tasarımı:

        • Barbie
        • Killers of the Flower Moon
        • Napoleon
        • Oppenheimer
        • Poor Things

        En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı:

        • Golda
        • Maestro
        • Oppenheimer
        • Poor Things
        • Society of the Snow

        Ödül töreni 10 Mart’ta düzenlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir